Wynajem biura czy zakup przestrzeni biurowej – co się bardziej opłaca?

bartosz.miecznikowski 6 czerwca 2019

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu, odrobiny odwagi, samozaparcia oraz lokalu, w którym będzie ona prowadzona. Możemy go zarówno wynająć jak i kupić. Która opcja jest bardziej korzystna dla przedsiębiorcy?

O ile w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej problemu zwykle nie ma, gdyż działalność taką prowadzić można bardzo często w zaciszu własnego domu, o tyle w większości przypadków lokal handlowo-usługowy czy też biurowy jest niezbędny.

Na co zwrócić uwagę, wybierając biuro?

Poszukując idealnego lokalu pod prowadzoną działalność gospodarczą, należy każdorazowo dokładnie przeanalizować indywidualne potrzeby. Inny bowiem lokal sprawdzi się w przypadku działalności handlowej, a inny w przypadku działalności usługowej.

W wielu przypadkach w grę wchodzą przede wszystkim reprezentacyjne lokale, umiejscowione na parterze, tuż przy ruchliwej ulicy i najlepiej z dużymi witrynami. Takie nieruchomości są z reguły najdroższe. Prowadząc działalność usługową możemy jednak śmiało sięgnąć po lokale ulokowane na wyższych kondygnacjach i niekoniecznie w ścisłym centrum.

Poszukując odpowiedniego lokalu, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację, ale również na dostępność miejsc postojowych, najbliższe sąsiedztwo nieruchomości lub też plany jego zagospodarowania, bliskość komunikacji miejskiej, wysokość miesięcznych opłat oraz oczywiście na standard i stan techniczny obiektu. Mówiąc prościej na wszystko, co jest istotne z naszego punktu widzenia, a także z punktu widzenia naszych potencjalnych klientów, pracowników i kontrahentów.

Spotkanie biznesowe

Wynajem biura – kiedy się opłaca?

Zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na wynajem powierzchni biurowej i nie bierze nawet pod uwagę opcji jej zakupu. Powodem takiego stanu rzeczy są z reguły kwestie finansowe. Wynajmowane biuro jest niewątpliwie bardziej dostępną opcją, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, jednak nie jest to jedyna zaleta, o której warto wspomnieć.

Wynajmowane biuro to przede wszystkim duża elastyczność – ewentualne niepowodzenie lub chęć wycofania się z biznesu nie powodują wówczas poważniejszych problemów i konsekwencji.

Dodatkowo czynsz zapłacony za najem lokalu stanowi koszt uzyskania przychodów, zmniejszając w comiesięczne obciążenia finansowe.

Biorąc pod uwagę fakt, iż większość przedsiębiorców preferuje wynajem, liczba lokali do wynajęcia jest nieporównywalnie większa od liczby lokali przeznaczonych na sprzedaż. Jest to szczególnie istotne w kontekście przedsięwzięć, w których lokalizacja stanowi jeden z głównych czynników sukcesu.

Wady wynajmu biura

Z drugiej jednak strony właściciel lokalu może niemalże w każdym momencie zdecydować się na wypowiedzenie umowy najmu i tym samym skazać przedsiębiorcę na konieczność ponownych poszukiwań.

Może również podnieść wysokość czynszu, co z kolei niekorzystnie przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Kiedy warto kupić przestrzeń biurową?

Alternatywnym dla wynajmu rozwiązaniem jest zakup powierzchni biurowej. Opcja ta wymaga wprawdzie na początku zaangażowania niemałych środków finansowych, jednak jak pokazują proste kalkulacje, zakup jest w długiej perspektywie czasu korzystnym wariantem.

Niewielu przedsiębiorców dysponuje niezbędnym kapitałem, dlatego często przy zakupie muszą skorzystać z dodatkowe finansowania czy kredytu. Biorąc pożyczkę istotnie wpływamy na rentowność całego przedsięwzięcia, jednak szacuje się, że inwestycja taka zaczyna zwracać się po około 6-7 latach.

Sala biznesowa

Warto także  wspomnieć, iż zakupiona nieruchomość może stanowić zabezpieczenie dla kredytu, a dodatkowo generować wymierne korzyści podatkowe. Przedsiębiorca może bowiem odliczyć VAT i amortyzować zakupiony lokal, zmniejszając w ten sposób comiesięczne obciążenia finansowe.

Zakup powierzchni biurowej w dużych miastach to ogromny wydatek, na który większość przedsiębiorców nie może sobie pozwolić. Wprawdzie istnieje możliwość wzięcia kredytu inwestycyjnego, którego zabezpieczeniem będzie nabywana nieruchomość, jednak działanie takie może niekorzystnie wpłynąć na zdolność kredytową przedsiębiorstwa i istotnie utrudnić ubieganie się o dodatkowe środki na rozwój działalności.

Nie da się ukryć, że zakup lokalu biurowego to również skuteczna forma lokowania kapitału. Po zaprzestaniu prowadzenia działalności, nieruchomość taką można wynająć i uzyskiwać w ten sposób stałe miesięczne wpływy. Opcją do rozważenia jest również sprzedaż lokalu, co przy obecnych średnich wzrostach cen nieruchomości może okazać się bardzo korzystną z finansowego punktu widzenia decyzją.

Własne biuro to również gwarancja tego, że nikt z dnia na dzień nie wypowie nam umowy i nie zmusi do szybkiego poszukiwania alternatywnej lokalizacji. Jest to istotne szczególnie w kontekście przedsięwzięć, które wymagają niemałych inwestycji celem przystosowania lokalu do potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej.

Poszukując lokalu biurowego i stojąc przed decyzją, czy dokonać jego zakupu czy też zdecydować się na wynajem, warto przede wszystkim zacząć od analizy własnych możliwości finansowych. Brak wolnych środków finansowych i jednocześnie niska zdolność kredytowa rozwiązują problem.

Autorką artykułu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga finansowego iKalkulator.pl