modernes Bro

Wycena nieruchomości – o czym warto pamiętać?

bartosz.miecznikowski 16 listopada 2018

Cele wyceny nieruchomości mogą być różne – wartość nieruchomości określamy przy transakcjach kupna i sprzedaży, w celach podatkowych i kredytowych, przy postępowaniach spadkowych lub sporządzając zeznanie majątkowe. Wycenę możemy przeprowadzić sami, istnieje jednak spore ryzyko, że zaniżymy lub zawyżymy wartość nieruchomości. Takiej sytuacji można uniknąć korzystając z usług pośrednika.

Dobry pośrednik nieruchomości posiada nie tylko szeroką wiedzę na temat aktualnych trendów i tendencji rynkowych. Ma ponadto dostęp do wielu narzędzi i systemów transakcyjnych, dzięki którym może właściwie ocenić wartość nieruchomości. Warto pamiętać, że w przypadku postępowań kredytowych i spadkowych skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego jest wymagane przez prawo.

Ocena aktualnej sytuację na rynku nieruchomości

harmony-office2

Korzystanie z usług profesjonalnego biura nieruchomości przy sprzedaży lub zakupie mieszkania może być sporym ułatwieniem dla obu stron transakcji. Pośrednik wspiera klientów nie tylko na etapie kojarzenia kupujących i sprzedających, ale też przy przygotowaniu oferty i wycenie mieszkania. W tym celu dokonuje zawsze dokładnej analizy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości.

Analiza sytuacji na rynku pozwala dokładnie określić potencjał zakupowy danej nieruchomości i dzięki temu zaproponować klientom najkorzystniejsze dla nich rozwiązania. Dokładne badanie rynku jest bardzo istotne dla prawidłowej wyceny nieruchomości, a także dla podjęcia odpowiednich kroków marketingowych, które pomogą wyróżnić i wypromować daną ofertę.

Research otoczenia domu lub mieszkania

budynek zarządzanie projektami

Zakup domu lub mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, której konsekwencje często odczuwamy przez długie lata. Przy zakupie nowego lokum ważne są nie tylko jego wielkość, wygląd i rozkład, ale również jego otoczenie, które powinno odpowiadać naszym potrzebom. Niektórzy preferują mieszkania w samym centrum miasta, inni wolą kameralną okolicę w otoczeniu przyrody.

Kupując dom lub mieszkanie korzystając z usług pośrednika należy więc przedstawić mu swoje preferencje dotyczące lokalizacji. Dobry pośrednik przeprowadzi dokładny research, uwzględniający nasze wymagania dotyczące okolicy, a także sprawdzi plany zagospodarowania otoczenia i przedstawi dokładne informacje na temat infrastruktury w danym rejonie.

Porównanie cen podobnych nieruchomości w okolicy

Usługi pośrednictwa

Porównanie cen podobnych nieruchomości w okolicy jest jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w trakcie wyceny nieruchomości. Sposób ten sprawdza się zwłaszcza w dużych miastach, w których zagęszczenie budynków jest bardzo duże, można więc z łatwością znaleźć podobne nieruchomości. Rzeczoznawca porównuje zarówno bieżące ceny, jak i wysokość transakcji zrealizowanych w ostatnich latach.

Na tej podstawie może wyliczyć średnią cenę nieruchomości, w której sprzedaży lub kupnie pośredniczy. Porównanie cen może być jednak trudniejsze w miejscach, w których przeprowadza się znacznie mniej transakcji, gdyż wtedy analizie poddawane są sprzedaże z dłuższego okresu. Wycena przeprowadzona przez pośrednika daje zawsze realne wyobrażenie na temat cen nieruchomości w okolicy.

Przygotowanie nieruchomość pod odwiedzających

współpraca zarządzanie projektami

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne przy transakcjach sprzedaży nieruchomości. Nieruchomość musi zainteresować klienta i być dla niego atrakcyjna. Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie wnętrz, tak by od razu spodobały się potencjalnym kupcom. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zwrócą uwagę na każdy detal.

Przy sprzedaży mieszkania lub domu bardzo ważne jest zadbanie o ład i porządek. W pomieszczeniach musi być czysto, a wszelkie zbędne przedmioty powinny zostać z nich usunięte. Zanim do domu zaproszeni zostaną odwiedzający warto również zadbać o naprawę wszelkich usterek i wad, które mogą wpłynąć negatywnie na decyzję klienta. Przytulne i przyjemne wnętrza z pewnością zrobią dobre wrażenie na odwiedzających.

Przygotowanie wszelkich informacji o nieruchomości

Usługa finansowo- księgowa

Sporządzenie odpowiedniego opisu nieruchomości jest istotnym elementem strategii marketingowej. Ogłoszenie, w którym znajduje się opis nieruchomości to pierwsza forma kontaktu z klientem. Przy większych inwestycjach konieczne jest często zebranie kompletnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości, której może wymagać klient.

Informacje dotyczące nieruchomości powinny obejmować plan nieruchomości, mapy terenu, listę udogodnień, a także dane na temat planów zagospodarowania przestrzeni w najbliższym otoczeniu. Zgromadzenie tych informacji może wykonać za nas pośrednik nieruchomości, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas i mieć pewność, że wszystkie dane są dostępne.

Komu mogę zlecić wycenę oraz sprzedaż nieruchomości?

Wycena nieruchomości

Wycenę i sprzedaż nieruchomości warto powierzyć doświadczonej agencji nieruchomości, której pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje i szeroką wiedzę na temat aktualnych tendencji rynkowych. NAI Estate Fellows to firma, która od wielu lat świadczy usługi w zakresie pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Przeprowadzane przez nas transakcje sprzedaży przebiegają szybko, bezpiecznie i skutecznie.