Firmy z rynku nieruchomości wspierają „Miesiąc wiedzy na temat autyzmu”

bartosz.miecznikowski 12 kwietnia 2016

W pierwszych dwóch dniach kwietnia dla osób z autyzmem zaświeciło ponad 100 budynków w całej Polsce.

1 i 2 kwietnia 2016 roku z inicjatywy 11 międzynarodowych firm działających na rynku nieruchomości  została przeprowadzona akcja Na niebiesko dla autyzmu (Light It Up Blue). Patronat medialny nad akcją objął magazyn Eurobuild CEE.

W sobotę odbył się także slow jogging trasą niebieskich warszawskich iluminacji. Wśród biegaczy byli rodzice i bliscy dzieci z autyzmem, pracownicy Fundacji SYNAPSIS oraz wolontariusze.

Biegacze byli pod ogromnym wrażeniem skali iluminacji. Wyglądała imponująco. Czasami trudno było ukryć wzruszenie. – mówi Łukasz Kościuczuk z Fundacji SYNAPSIS.

W czasie „Miesiąca wiedzy na temat autyzmu” firmy nieruchomościowe będą wspierać Fundację SYNAPSIS organizując spotkania edukacyjne, a także zachęcając do przekazania 1% podatku lub darowizny na diagnozę i terapię podopiecznych Fundacji SYNAPSIS.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka mającym wpływ na jego funkcjonowanie we wszystkich obszarach. Statystyki są alarmujące. W ciągu ostatnich 20 lat liczba diagnozowanych przypadków wzrosła 25-krotnie. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia.  Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to wciąż często diagnozuje się go dopiero u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku.

Joanna Grochowska, terapeuta z Fundacji SYNAPSIS, podkreśla: Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, sposób manifestowania się objawów i stopień ich nasilenia jest inny, dlatego osoby z autyzmem tak bardzo różnią się między sobą. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

Dzieląc się wiedzą zdobytą na stronie www.synapsis.org.p/pomoc i organizując spotkania ze specjalistami z Fundacji SYNAPSIS pomożesz walczyć z problemem niskiej świadomości na temat autyzmu. Nie mniej ważna jest także pomoc finansowa. To dzięki niej Fundacja SYNAPSIS może prowadzić diagnozę i terapię osób z autyzmem. – mówi Agnieszka Sławomirska-Chmarzyńska z Savills Property Management.

Wejdź na www.synapsis.org.pl/pomoc, przekaż darowiznę, zorganizuj spotkanie edukacyjne i zmieniaj świat dla osób z autyzmem.